Zapewne wiele osób regularnie grających u bukmachera dostrzegło, że w ofercie coraz większej liczby bukmacherów pojawia się możliwość obstawiania wyników meczów e-sportowych. Jak wszyscy wytrawni obstawiający zapewne wielu z nas zadało sobie wówczas pytanie: Czy to bezpieczne? Czy forma zawodników różnych drużyn, których nazwy bardo często niewiele nam mówią jest stała i da się przewidzieć? Czy nie jest to dziedzina w której to bukmacher zarabia nas nas, a nie my na nim? 

obstawianie esportu w polsce
Zakłady bukmacherskie na E-sport w Polsce.

Czym jest e-sport?

Na wstępie należy pokrótce wyjaśnić czym jest e-sport. E-sport jest to mówiąc najprostszym językiem profesjonalne granie w gry online. Zawodnicy uprawiający e-sport podobnie do zawodników uprawiających inne dyscypliny sportowe bardzo często czynią sobie z e-sportu swoje podstawowe źródło dochodu czyniąc ze szlifowania swoich umiejętności w danej grze swój zawód któremu poświęcają po kilkanaście godzin dziennie, a popularność e-sportu rośnie z roku na rok, co możemy zaobserwować także w Polsce, na odbywających się w Katowicach zawodach Intel Extreme Masters, które przyciągają z roku na rok coraz większa liczbę widzów i odwiedzających. Bukmacherzy oferują obstawianie z wydarzeń e-sportowych najczęściej z następujących gier:

  • Counter Strike Global Offensive
  • Leauge of Legends
  • Overwatch
  • DOTA 2

Czy warto obstawiać e-sport?

Czy warto, mówiąc żargonem obstawiających ”puszczać kupony” na e-sport? Moim daniem tak, ponieważ…

  • Jest to wciąż niedoceniana i nieoblegana jak inne dyscypliny sportowe, jak choćby piłka nożna, możliwość obstawienia zakładów, co powoduje, że kursy mogą i bardzo często są wyższe niż w przypadku innych dyscyplin, nawet w odniesieniu do faworytów danego starcia.
  • E-sport wciąż się rozwija, pojawia się coraz więcej imprez i rozgrywek z nim związanych, co daje nam wiele możliwości obstawiania.
  • W internecie dostępne są bardzo dokładne statystyki i informacje dotyczące konkretnych drużyn e-sportowych co pozwala nam na dokładne oszacowanie prawdopodobieństwa.
  • Bardzo często zdarzenia e-sportowe są umieszczane przez bukmacherów w ofertach specjalnych danego dnia, i oferowane są za nie jeszcze wyższe kursy.
bonus za darmo w sts
Darmowy bonus bez depozytu w STS. Kod promocyjny: BETONLINE

Część osób podchodząca sceptycznie do obstawiania na e-sport wskazuje, że drużyny e-sportowe mają znaczne wahania formy, co utrudnia uzyskanie zysków z obstawiania na nie. Na tak postawiony zarzut można odpowiedzieć: i tak, i nie. Z wahaniem formy nawet najlepszych drużyn w innych dyscyplinach sportowych mamy do czynienia wszędzie. Nigdy, w żadnej dyscyplinie żadna drużyna nie wygrywa wszystkich zawodów i spotkań w których bierze udział. To samo dotyczy e-sportu. Jednak w każdej z wymienionych przeze mnie gier, w których prowadzone są rozgrywki na które bukmacherzy przyjmują zakłady można wskazać kilka drużyn ze ścisłego topu, które w starciach z drużynami spoza czołówki mają bardzo duże szanse na zwycięstwo i do niemiłych niespodzianek nie dochodzi często.

Kolejnym zarzutem, który często stawiany jest przez przeciwników obstawiania na e-sport, a który wynika chyba z niechęci do e-sportu w ogóle, jest zarzut o tym, że rozgrywki e-sportowe mogą być ”ustawiane” pod bukmacherów. Ciężko określić to inaczej niż mianem bzdury, w końcu jeśli można ”ustawić” mecz e-sportu, to można w podobny sposób ”ustawić” mecz każdej innej dyscypliny sportu.

Podsumowując, dobrym i właściwym wydaje się, że kolejni bukmacherzy poszerzają swoją ofertę o zdarzenia związane z e-sportem, gdyż ten ewidentnie ma przyszłość przed sobą, o czym świadczy rosnące zainteresowanie e-sportem u widzów. Ryzyko związane z obstawianiem wydarzeń e-sportowych nie różni się niczym od ryzyka, które każdy obstawiający podejmuje z postawieniem każdego kuponu, a kluczowa jest tu, jak w każdej innej dyscyplinie sportowej, znajomość sceny danej gry, tego co się na niej obecnie dzieje, która drużyna jest na tzw. fali oraz jakie ma statystyki w spotkaniu z konkretnym rywalem.

Można więc śmiało postawić e-sport na równi z innymi dyscyplinami sportowymi pod względem ich atrakcyjności co do obstawiania, a wgłębianie się w scenę e-sportową powinien rozważyć każdy obstawiający. Ilość zakładów dostępna u Polskich legalnych bukmacherach jest ogromna, a to przecież dopiero początek.

Poprzedni artykułJak analizować skoki narciarskie?
Następny artykułPodstawowe terminy bukmacherskie
Polski bukmacher w internecie może oferować doskonałe promocje i darmowe bonusy wszystkim pełnoletnim graczom zakładów sportowych online. Najlepsi w Polsce bukmacherzy to STS, Betclic, Etoto, Milenium. Kod promocyjny do bukmacherów to: BETONLINE